Language Switcher Fallback

Home » Teabekeskus » Kaugtõestus

Kaugtõestus

29.01.2020

Kaugtõestuse abil saavad e-residendid ja välismaal elavad eestlased teha teatud notariaalseid toiminguid. Kaugtõestusega saab teha tehinguid osaühingu osadega, volikirju, esitada abiellumis- ja lahutamisavaldusi ning pärimisavaldusi. Samuti on võimalik asjaõiguste ja kommertspandi kustutamine ning loovutamine.

Iseteenindusportaali saab siseneda Notarite Koja esilehe kaudu https://www.notar.ee/et, vajutades nupule „SISENE ISETEENINDUSSE“.

Iseteenindusportaalis saab valida endale sobiva saatkonna ja märkida taotlusesse soovitud aeg tehingu läbiviimiseks. Vastavalt taotluses sisestatud andmetele pakutakse iseteeninduses aegasid, mis sobivad nii notarile kui ka saatkonnale. Ajavalik kuvatakse iseteeninduses saatkonna ajatsooni järgi. Hetkel saab tehingu taotluse esitamisel valida viie saatkonna hulgast, kus kaugtõestusega tehingus osaleda (Helsingi, Stockholm, Brüssel, Riia ja London).

Kui sobiv aeg on notariga kokku lepitud, siis:

  • iseteenindusse sisselogimisel (ID-kaardi, Mobiili-ID või E-residendi digi-ID-ga) saab kasutaja tutvuda oma pooleliolevate tehingutega;
  • 24  tundi enne kaugtõestusega tehingu algust kuvatakse „Minu tehingud“ all teade „Digitõestusega tehingu algusaeg on lähenemas“ ;
  • kaugtõestusega tehingus osalemiseks tuleb minna saatkonda, kus tuvastatakse isik saatkonna töötaja poolt ning seejärel saab kohapeal olevas arvutis iseteenindusse sisse logida;
  • kuni 20 minutit enne tehingu algust saab kasutaja notarile kinnitada, et on kaugtõestuseks valmis, vajutades nupule „Kinnitan, et olen digitõestuseks valmis“.

Notar algatab videosilla kaudu tehingu läbi viimise ning video salvestub notarile tehingusse. Tehingu osapooled saavad videosilla teel notariga suhelda ja notar tutvustab lepingut.

Kui notar algatab videosilla, siis:

  • lepingu jagamisel tehingu andmete üle vaatamiseks kuvatakse  iseteeninduses notari videopildi asemel ekraanile leping ja osapooled saavad tutvuda lepinguga;
  • peale lepingu üle vaatamist saadab notar selle iseteenindusse osapooltele allkirjastamiseks;
  • klient saab allkirjastada lepingu ID-kaardi, Digi-ID või mobiili-ID’ga;
  • klient peab lepingu allkirjastamiseks kasutama iseteenindusportaalis allkirjasta nuppu.

Kui klient on otsustanud veel allkirjastatava dokumendiga tutvuda ning avab ja allkirjastab selle arvutis Digidoc tarkvaras, siis see allkiri notarini ei jõua.

Kui kõik osapooled on oma allkirja andnud, siis notar lõpetab kaugtõestusega tehingu ja dokument saadetakse tehingu osapooltele iseteenindusse notariaalsete dokumentide alla.

NÄOTUVASTUS

Iseteenindusportaalis saab kaugtõestuse kaudu notariaalseid tehinguid teha ja Veriff pakub kaugtõestamisel notariaalsete toimingute läbiviimisel isikusamasuse tuvastamist. Notarid saavad suunata tehingus osalevad osapooled Veriffi näotuvastuse lehele https://www.veriff.com/ (COM) , et verifitseerida ehk tuvastada isikusamasus.

Kui notar on tehingus märkinud, et soovib kaugkliendil tuvastada isikusamasuse, siis 20 minuti jooksul enne tehingu algust saab klient kinnitada, et on kaugtõestuseks valmis, vajutades nupule „Kinnitan, et olen kaugtõestuseks valmis“ ning seejärel tekib iseteenindusse nupp „ALUSTA NÄOTUVASTUST“.

Nupule vajutades suunatakse iseteenindusportaalist klient näotuvastamiseks Veriffi lehele, kus algselt kuvatakse veebilehitseja sessiooni keele järgi Veriff leht (avab selle samas keeles mis on ka iseteenindus), kuid vajadusel saab ka Veriffi lehel keele valikut muuta.

Seejärel saab alustada verifitseerimisega, valides riigi kus on kliendi dokument välja antud ning dokumendi liigi, mille alusel soovib klient näotuvastust teha. Süsteem suunab kasutaja enda näost kaamera abil fotot tegema (kui pilt tehtud, saab kasutaja valida, kas soovib teha pildi uuesti või kinnitab oma pildi ja süsteem suunab kasutaja järgmisesse etappi). Vastavalt dokumendi liigile, juhendab süsteem dokumendist foto tegemisel. Seejärel laseb süsteem kliendil teha enda näost koos dokumendiga pildi ning teatab, et sai andmed kätte ja suunab need verifitseerimisele.

Vastavad verifitseeritud andmete info saadetakse notarile tehingusse ning kui isiku tuvastamine õnnestus, saab alustada videosilla teel kaugtõestusega tehingu läbiviimist.

KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED

Millist veebilehitsejat valida iseteenindusportaali sisenemisel?
 

Iseteenindusportaali sisenemisel valida järgnevate veebilehitsejate seast: Google Chrome, Firefox või Microsoft Edge, milles on paigaldatud ja lubatud ID-kaardi funktsionaalsus (Internet Explorer ja Safari ei ole toetatud). 

Millise seadmega saab kaugtõestusega tehingus osaleda?

Laua- või sülearvutiga, millel on olemas veebikaamera ning heli funktsionaalsused (hääl ja mikrofon) peavad olema sisse lülitatud.

Mida teha siis, kui kaugtõestamisel videosilda ei õnnestu luua?

Kui videosilda ei õnnestu luua (videopilt on must), siis kodanik peaks värskendama veebilehitsejat vastavast nupust või klaviatuurilt F5.

Kuidas allkirjastada leping kaugtõestusega tehingus?

Klient peab lepingu allkirjastamiseks kasutama iseteenindusportaalis "Allkirjasta" nuppu. Lepingut saab allkirjastada ID-kaardi, Digi-ID või mobiili-ID’ga. Kui klient soovib lepingut ID-kaardiga allkirjastada, siis peab veebilehitsejas olema paigaldatud ID-kaardi plugin.

 

Stay in Touch!

Facebook
Jälgi Notarite Koda Facebookis
Notar Bene
A journal covering the activities of the Notaries and the Chamber of Notaries Notar Bene