Keelevahetuse vaikeväärtus

Avaleht » Juurdepääsetavus

Juurdepääsetavus

04.02.2020

Kasutusjuhend

 

Teie ees olev koduleht on ehitatud ja koostatud nii, et see vastaks WCAG 2.0 AA juurdepääsetavuse suunistele. See tähendab, et on kasutatud teatud tehnilisi vahendeid ja sisu koostamise põhimõtteid, mis aitavad kodulehe sisu tarbida nägemis-, kuulmis-, füüsilise-, kõne-, tunnetusliku-, keele-, õppimis-, ja neuroloogiliste puudustega kasutajatel.

Lisaks on võimalik info juurdepääsetavust parandada oma arvutit brauseri- ja operatsioonisüsteemi tasemel seadistades. Alljärgnevalt ülevaade põhilistest abivahenditest.

Põhjalikum samateemaline juhend on kättesaadav http://www.abilitynet.org.uk/mcmw/ (inglise keeles).

Klaviatuuriga navigeerimine

Sellel kodulehel on võimalik navigeerida ainult klaviatuuri abil. Navigatsioon toimub Tab klahvi abil. Iga vajutusega liigub fookus järgmisele elemendile. Hetkel aktiivset elementi märgib värvimuutus ja kastike selle ümber. Fookuses oleva lingi aktiveerimiseks tuleb vajutada klaviatuuril klahvi Enter.

Esimesed 3 linki, mis sellisel viisil navigeerides aktiivseks muutuvad, on tavakasutaja eest varjatud ning mõeldud spetsiaalselt klaviatuuriga navigeerijatele. Need on vastavalt “Liigu edasi põhisisu juurde”, “Lülita kõrgkontrastsust” ja “Juurdepääsetavus”.

“Liigu edasi põhisisu juurde” jätab vahele päise ja vasaku paani ning hüppab lehe põhisisu juurde. “Lülita kõrgkontrastsust” vahetab lehe kujunduse kõrgkontrastseks - tekst muutub valgeks, lingid kollaseks ja taust mustaks. “Juurdepääsetavus” viitab sellele samale lehele, millel praegu oled.

Sisu suurendamine

Lorem ipsumVeebilehitsejad

Sisu suurendamiseks soovitame esmalt kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust.

Kõikides populaarsetes veebilehitsejates on võimalik lehte suurendada ja vähendada, kui hoida all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja samal vajutada ajal kas + või - klahvi. Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoides all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.

Eraldiseisvad programmid

Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.

Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta.

Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories >  Accessibility > Magnifier.

Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.

Veebilehitseja laiendused

Veebilehitsejate jaoks on olemas suurendamist võimaldavad laiendused, mis täiendavad veebilehitseja olemasolevat funktsionaalsust. Näiteks Firefoxi jaoks “Zoom Page” https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/zoom-page/, mis lubab suurenda nii kogu lehte kui ka ainult teksti; Chrome jaoks AutoZoom https://chrome.google.com/webstore/detail/autozoom/ocdkpkoaonnchdakgkmmcmnihhhgbjch

Värvide muutmine

Lorem ipsumKäesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada. Kõrgkontrastsesse vaatesse sisenemiseks vajuta siia või navigeeri Tab klahviga viiteni “Lülita kõrgkontrastsust”. Leht laeb ennast uuesti ning sisuosa taust muutub mustaks, lingid kollaseks ning tekst valgeks. Sellises olekus on paremini välja toodud ka elemendi fookus – jäme täpiline joon.

Ekraanilugeja kasutamine

Ekraanilugeja on programm, mis üritab arvutiekraanil kujutatavat interpreteerida ja teistes vormides edasi anda - näiteks helidena, audiokommentaarina. Eelkõige on see abivahend vaegnägijate jaoks. 

Sellel kodulehel esitatud sisu on loodud vastavalt ekraanilugejatele arusaadavatele standarditele ja nii, et igat tüüpi visuaalset sisu on teises vormis võimalik taasesitada. Näiteks on piltidel küljes tekstilised kirjeldused, video all on toodud kirjeldus videopildis juhtuva kohta, struktuursete elementide paigutus ja järjekord arvestab ekraanilugeja liikumist ekraanil ja võimaldab infot tarbida loogilises järjekorras.

Valik populaarseid ekraanilugejaid:

 

 

Ligipääsetavuse teatis

See veebileht kuulub Notarite Kojale ja me soovime, et https://www.notar.ee/ on vastavuses avaliku teabe seaduse §32 alusel kehtestatud ligipääsetavusnõuetega. Ligipääsetavuse teatis kirjeldab veebilehe vastavust ligipääsetavusnõutele.

Teatise lõpus on välja toodud kontaktandmed, kuhu pöörduda, kui veebilehe ligipääsetavusega ilmneb probleeme.

Nõuetele vastavuse olek

Notarite Koja veebileht vastab osaliselt ligipääsetavusnõuetele allpool loetletud põhjuste tõttu.

Sisu ja funktsioonid, mis ei ole ligipääsetavad

Allpool loetletud sisule ja funktsioonidele rakendub ebaproportsionaalne koormus

  1. Veebileht on osaliselt mittevastav Euroopa Liidu digiligipääsetavuse standardi EN 301 549 V3.2.1 (2021-03) nõudele 9.1.3.1 Info and relationships, kuna veebilehel puudub H1 pealkiri. Viga saab parandada alles veebilehe visuaali uuendamisel.
  2. Veebileht on osaliselt mittevastav Euroopa Liidu digiligipääsetavuse standardi EN 301 549 V3.2.1 (2021-03) nõudele 9.2.4.4 Link Purpose (In Context), kuna veebilehel esitatud "Loe lähemalt" lingid ei ole pealkirjadega seotud, mistõttu ei ole üheselt mõistetav, millist artiklit antud lingi alt avada saab.
  3. Veebileht on osaliselt mittevastav Euroopa Liidu digiligipääsetavuse standardi EN 301 549 V3.2.1 (2021-03) nõudele 9.1.3.4 Orientation, kuna veebilehel mobiili püstises vaates kasutades on "e-Notar iseteenindus" all olevad tekstid ja ikoonid osaliselt üksteise peal, mistõttu ei ole kogu tekst loetav. Tegemist on veaga, mis esineb vaid mõne väiksema ekraaniga ning altenratiivlahendusena on tekst on loetav kui mobiili kasutada külgvaates.
  4. Veebileht on osaliselt mittevastav Euroopa Liidu digiligipääsetavuse standardi EN 301 549 V3.2.1 (2021-03) nõudele 9.2.1.1 Keyboard, kuna veebilehte mobiiliga kasutades ei ole võimalik klaviatuuriga liikuda menüü nupu peale. Viga parandatakse järk-järgult veebilehe arenduse käigus.
  5. Veebileht on mittevastav Euroopa Liidu digiligipääsetavuse standardi EN 301 549 V3.2.1 (2021-03) nõudele 9.2.1.2 No Keyboard Trap, kuna notar.ee lehel klaviatuuriga liikudes jääb kasutaja facebooki postituste plokki kinni.
  6. Veebileht on osaliselt mittevastav Euroopa Liidu digiligipääsetavuse standardi EN 301 549 V3.2.1 (2021-03) nõudele 9.2.2.2 Pause, Stop, Hide, kuna veebilehel olevat karuselli ei saa peatada, panna pausile või peita. Tegemist on kolmanda osapoole elemendiga, mida annab peatada kui hiirega elemendi peal seisma jääda. Viga saab parandada veebilehe ümberkujundamisel ning elemendist loobumisel/asendamisel.
  7. Veebileht on osaliselt mittevastav Euroopa Liidu digiligipääsetavuse standardi EN 301 549 V3.2.1 (2021-03) nõudele 9.2.4.3 Focus Order, kuna veebilehel klaviatuuriga liikudes on peale "Millist veebilehitsejat valida iseteenindusse sisenemisel?" linki fookus 2 Tab-klahvi vajutuse ajaks kadunud. Peale "Kõik uudised" link on fookus 1 Tab-klahvi vajutuse ajaks kadunud. Viga on seotud ilmselt karuselli varjatud elementidega ning lahendatakse kui teostatakse veebilehe visuaali uuendust.
  8. Veebileht on osaliselt mittevastav Euroopa Liidu digiligipääsetavuse standardi EN 301 549 V3.2.1 (2021-03) nõudele 9.4.1.2 Name, Role, Value, kuna ekraanilugeja ei ütle, milline keel on valitud. Tegemist on üksiku veaga, mis ei häiri oluliselt veebilehe kasutust kuna valitud keele tuletab ekraanilugeja etteloetava teksti alusel.
  9. Veebileht on mittevastav Euroopa Liidu digiligipääsetavuse standardi EN 301 549 V3.2.1 (2021-03) nõudele 11.7 User preferences (PDF) kuna kogu veebilehe sisu muutmine brauseri seadistuste kaudu on ebamõistlik. Mittevastavuse kohaselt ei mõju kasutaja poolt brauseri seadistustes kirja suuruse muutmine veebilehel esitatud tekstile, mille tulemusel on kasutajal sisu mõistmine raskendatud. Alternatiivina on kasutajal võimalik veebilehe sisu suurendada klaviatuuriklahvidega CTRL ja + ning vähendada klahvidega CTRL ja -. Kasutades klahve CTRL ja 0 saab lehe sisu ennistada vaikimisi suurusele. Teine võimalus sisu suurendamiseks või vähendamiseks on hoida all klahvi CTRL ja kerida samal ajal hiire kerimisrulli üles (suurendamiseks) või alla (vähendamiseks).
  10. Veebileht on osaliselt mittevastav Euroopa Liidu digiligipääsetavuse standardi EN 301 549 V3.2.1 (2021-03) nõudele 9.6 WCAG conformance requirements (PDF) esimesele punktile. Nõude täitmine eeldab täielikku vastavust WCAG 2.1 AA taseme juurdepääsetavuse suunistele, sõltudes seega viidatud mittevastavuste lahendamisest kõigil alamlehtedel.
    Seda ei ole võimalik eraldiseisvalt lahendada. Selle nõude ülejäänud neljale punktile on veebileht vastav.

Tagasiside

Me püüame pidevalt parandada käesoleva veebilehe ligipääsetavust. Kui te soovite anda tagasisidet ligipääsetavuse kohta või on midagi vajalikku jäänud teie jaoks ligipääsmatuks, siis palun võtke meiega ühendust allpool olevate kontaktide kaudu.

E-post: koda@notar.ee

Telefon: +372 617 7900

Vastame teile tavaliselt esimesel võimalusel, kuid mitte hiljem kui viie tööpäeva jooksul.

Järelevalveasutus

Avalike teenuste veebide ja rakenduste ligipääsetavuse osas teostab järelevalvet Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet.

Veebileht: www.ttja.ee (EE)

E-post: info@ttja.ee

Telefon: 667 2000

Teatise koostamine

Käesoleva ligipääsetavuse teatis on koostatud enesehindamise põhjal.

Käesolev teatis on koostatud 08.04.2024.

 

 

 

Tagasiside

Püsi kursis!

Facebook
Jälgi Notarite Koda Facebookis