Keelevahetuse vaikeväärtus

Avaleht » Notarite Koda » Uudised » Notarid hoiatavad: eriolukorra ajal on petturid taas aktiviseerunud

Notarid hoiatavad: eriolukorra ajal on petturid taas aktiviseerunudNotarite Koja sõnul on viimastel nädalatel laekunud mitmeid teateid erinevatest petuskeemidest. Inimestel üritatakse raha ja andmeid välja petta välismaiste notaridokumente meenutavate võltsingutega, võltsitud välismaa volikirjadega ning mitmel korral on notarite kabinettidesse jõudnud eakad, kelle kinnisvaraga  soovitakse hämaraid tehinguid sooritada.

Seni on võltsitud kirjad massiivselt ringelnud pankade logosid kasutades, kuid nüüd on inimesed oma meilile saanud ka n-ö annetuskirju, mis üritavad matkida notariaalseid dokumente. „Meile laekunud näidete puhul on tegu siiski suhteliselt arusaamatute dokumentidega, mille kujundus ei vasta vormile ning ka tõlge on üsna ebaõnnestunud,“ selgitas Notarite Koja esimees Merle Saar-Johanson. Nagu õngitsuskirjade puhul tavaks, võib ka nende eesmärgiks olla küsida näiteks korduvat autentimistasu, hullematel juhtudel pakutakse „head investeerimisvõimalust“, mille abil on võimalik haarata kontroll inimese arvuti ja andmete üle ning tühjendada tema konto täielikult.

 

„Kuhugile pole kadunud ka võltsitud välismaa volikirjad, millega notari juurde jõutakse. Hiljuti oli meil juhtum, kus notaribüroosse pöörduti võltsinguga, mis võimaldanuks Eesti osaühinguga teha erinevaid toiminguid – osade võõrandamine, osalemine üldkoosolekul ning otsustusprotsessides,“ ütles Saar-Johanson.

 

Inimlikult ehk kõige traagilisemad on juhtumid, kus isegi  lähedased on üritanud eriolukorras  sundida eakaid tegema toiminguid ja tehinguid, mille tagajärgi nad ei mõista. „Lähisugulased on korduvalt toonud notaribüroosse eakaid inimesi, et sooritada tehinguid nendele kuuluva kinnisvaraga. Samas on  notaritega toimunud vestlusest olnud kiiresti aru saada, et eakal pole õrna aimugi, miks ta notari juures on ning mis tehingut ja miks ta peaks sooritama,“ nentis Saar-Johanson. Notarite Koja esimees rõhutab, et eriti majandusolukorra halvenedes ei tohi unustada eakaid, kes võivad langeda pahatahtlike kavatsuste ohvriteks.

 

Püsi kursis!

Facebook
Jälgi Notarite Koda Facebookis
Notar Bene
Notarite ja Notarite Koja tegemisi kajastav ajakiri Notar Bene