Käivitus notariaalsete toimingute kaugtõestamise testkeskkond
E-notari platvormil on nüüd võimalik testkeskkonnas proovida notariaalsete ametitoimingute kaugtõestamist. Distantsilt videosilla teel notariaalsete toimingute tegemist võimaldav kaugtõestamine käivitus enam kui aasta tagasi, kuid vastvalminud proovikeskkond võimaldab enne reaalse tehingu toimumist veenduda, et kõik kaugtõestamiseks vajalikud tehnilised eeldused on täidetud.
Kaugtõestamine käivitus möödunud aastal vahetult enne koroonapandeemiat ning oli esialgu mõeldud pilootprojektina. Pandeemiast ja piirangutest tingitud kriisiolukorras otsustati kaugtõestamise võimalust kiirkorras laiemalt rakendada, et tagada notariteenuste kättesaadavus ka liikumispiirangute ja nakkusohu tingimustes.
„Tänaseks saame öelda, et vaatamata üksikutele tehnilistele viperustele käivitus kaugtõestamise teenus vägagi edukalt. Möödunud aastal tehti kokku 8220 kaugtõestatud toimingut. Isegi olukorras, kus enamik notaribüroosid võtab kliente ka büroo ruumides vastu, on kaugtõestamiste trend hüppeliselt kasvamas ning ainuüksi selle aasta 5 esimese kuuga tehti pea 13 400 kaugtõestamist,“ ütles Notarite Koja esimees Merle Saar-Johanson.
Tuhanded kaugtõestamised on aga näidanud, et alati ei pruugi inimeste arvuti olla varustatud vajaliku tehnoloogiaga, see on valesti seadistatud või hoopiski ei tööta. Mõningatel juhtudel takistab ka tarkvara, näiteks tulemüürid, kaugtõestamise tegemist. Notariaalse toimingu tegemisel ebamugavuste ja segaduste vältimiseks loodigi testkeskkond, kus saab juba enne kaugtõestamist veenduda, et arvuti võimaldab tehingus tõrgeteta ja turvaliselt osaleda.
Notarite Koja hinnangul võib piirangute leevenemine tuua kaasa mõningase languse kaugtõestamiste arvus, kuid sügisest käivitatakse kaugtõestamise uus teenus, milleks on hübriidtõestamine. „Näeme igapäevatöös, et sageli soovivad või saavad osad tehingus osalejad tulla füüsiliselt notaribüroosse, samas kui teised füüsiliselt osaleda ei saa. Seepärast arendamegi teenust nõnda, et ühes tehingus on võimalik samaaegselt osaleda nii füüsiliselt, kui ka videosilla vahendusel,“ kinnitab Saar-Johanson.
Testkeskkond võimaldab katsetada digiallkirjastamist, veebikaamera ja mikrofoni toimimist, internetiühenduse kiirust ning tulemüüridest tingitud piiranguid. Kaugtõestamiseks valmisoleku testi käivitamiseks tuleb kasutajal sisse logida Notarite Koja iseteeninduskeskkonda veebilehel iseteenindus.notar.ee ning vajutada nupule „Kaugtõestuse valmisoleku test’“. Testi tulemustena kuvatakse kasutajale info eduka läbimise kohta või tuuakse välja leitud puudused. Lisainfot testkeskkonna kohta koos täpsemate juhistega leiab samuti iseteeninduskeskkonna avalehelt.