Keelevahetuse vaikeväärtus

Avaleht » Notarite Koda » Uudised » Venemaa avalikud dokumendid vajavad peagi apostillimist

Venemaa avalikud dokumendid vajavad peagi apostillimist



18. märtsil 2025 lõpeb Eesti ja Venemaa vaheline õigusabileping ja pärast seda ei ole Venemaal väljastatud avalikud dokumendid Eestis enam automaatselt kehtivad. Kõige rohkem puudutab see inimesi, kes on Venemaal lapse saanud, abiellunud või lahutanud, kuid kes pole vastavat infot lasknud rahvastikuregistrisse veel kanda.

 

Riigikogu otsustas mullu mitte pikendada Eesti ja Venemaa vahelist õigusabilepingut, kuna Venemaa tegevus, sealhulgas agressioon Ukraina vastu ja õigusriigi põhimõtete eiramine, ei ole kooskõlas rahvusvahelise õigusega. Lepingu lõpetamine on osa Eesti laiemast strateegiast minimeerida kahepoolset koostööd Venemaaga ja piirata selle mõju Eesti õigussüsteemile.

 

Notarite Koja juristi Kaitti Persidski sõnul tähendab senise korra lõppemine, et kui inimene soovib Eestis teha tehinguid või muid toiminguid, mis tuginevad Venemaal väljastatud dokumentidele, peab ta edaspidi need esmalt Venemaal apostillida laskma. “Selliste dokumentide alla kuuluvad näiteks notariaalsed volikirjad, sünnitunnistused, abielutunnistused ja lahutuse tõendid,” loetles ta.

 

“Apostillimine võib osutuda keeruliseks, kuna see nõuab originaaldokumentide esitamist Venemaa pädevale asutusele ja hetkel ei ole teada, kas Venemaa aktsepteerib postiga saadetud dokumente ning kas need saadetakse apostillitud kujul ka Eestisse tagasi. Seega võib protsess venida, muutuda kulukaks või teatud juhtudel koguni teostamatuks,” ütles Persidski.

 

Mida inimesed peaksid tegema?

 

Notarite Koda soovitab kõigil, kellel on Venemaal väljastatud dokumente, need kiiresti üle vaadata ja võimalusel 18. märtsiks vajalikud toimingud ära teha, et vältida hilisemaid probleeme.

 

Persidski sõnul võiksid inimesed eelkõige kontrollida rahvastikuregistrist oma perekonnaseisuandmeid. “Näiteks võib hiljem probleeme põhjustada see, kui inimene on Venemaal abiellunud, lahutanud või saanud lapse, kuid neid andmeid ei ole Eesti registrisse kantud. See omakorda mõjutab näiteks pärimismenetluse kiirust või uue abielu sõlmimist,” sõnas ta.

 

Rahvastikuregistri andmeid saab kontrollida e-rahvastikuregistris aadressil www.rahvastikuregister.ee (EE). Kui registriandmed on puudulikud, tuleks juba praegu pöörduda oma kohaliku omavalitsuse perekonnaseisuametniku poole, et need enne 18. märtsi korda teha.

 

Samuti tasub üle vaadata kõik Venemaal väljastatud notariaalsed volikirjad, mida kasutatakse Eestis kinnisvaratehingute, pärimismenetluste või muude toimingute jaoks. “Kui isik soovib volikirja alusel veel mõnda tehingut teha, kuid on seda seni mugavusest edasi lükanud, tuleks see nüüd ära teha, et vältida lisakulusid ja viivitusi,” lisas Persidski.

 

Persidski soovitab inimestel, kellel on Venemaal väljastatud dokumente, võtta aegsasti ühendust notari või kohaliku omavalitsusega, et selgitada välja, kas nende dokumentidega on seotud toimingud, mida oleks vaja enne õiguslepingu lõppemist ära teha.